Oracle Mimarisi 1

Bu yazımda size Oracle mimarisinin genel halinden bahsedeceğim. Öncelikle şunu belitmeliyim ki, oracle bir dil değil veritabanının kendisidir. Veritabanının amacı ise birbiriyle ilişkili bilgilerin depolanması ve sorgulanmasıdır. Bir veritabanı sunucusu, büyük miktardaki veriye çok kullanıcılı bir ortamda güvenli, doğru ve performanslı bir şekilde ulaşılmasını sağlar.

Veritabanı fiziksel ve mantıksal olmak üzere iki yapıdan oluşur.  Genel yapısı aşağıdaki resimde özetlenmiştir.

Fiziksel (Physical) Veritabanı Yapıları

Fiziksel yapı, veritabanını oluşturan işletim sistemi dosyalarıdır. Bunlar Data File, Control File ve Log File’dan oluşmaktadır.

Data File (Veri Dosyaları), veritabanındaki tüm verileri tutan dosyalardır. Mantıksal veritabanı yapılarının içerisindeki veriler fiziksel olarak data fileda tutulurlar. Bir ya da daha fazla data file mantıksal bir veritabanı depolama ünitesi olan bir tablespace’i oluştururlar.

Control File, Bir kontrol dosyası veritabanı adı, data file ve log file adlarını ve diskteki yeri, veritabanının oluşturulma tarihi gibi veritabanı ile ilgili bilgileri tutar. Her veritabanı oturumu açıldığında Oracle bu dosyayı kontrol ederek gerekli bilgileri alır.

Log File (Redo Log Dosyaları), veriler üzerinde yapılan tüm değişiklikleri kaydeder. Böylece verilerin kaybolması veya veriler üzerende yanlış değişiklikler oluşması durumlarında, bu dosyalara bakılarak yapılan son değişiklikler saptanır ve istenmeyen durumlar engellenir.

Mantıksal (Logical) Veritabanı Yapıları

Mantıksal yapı, tablespaceler, segmentler, extentler, veri blokları ve şema nesnelerinden oluşur.

Hiyerarşik olarak, tablespace,bunun altında Segments bunun altında Extents bunun altında Bloklardan vardır. Veri blokları, extentler ve segmentlerden oluşan mantıksal saklama yapıları sayesinde Oracle’ın disk alanı üzerinde ayrıntılı bir kontrolü vardır.

Tablespace, ilişkili mantıksal yapıların gruplanmasını sağlamak için vardır. Bir veritabanı bir ya da daha fazla tablespace’e bölünmüştür. Örneğin, system tablespace ve user tablespace olmak üzere iki farklı tablespace bulunabilir. Her tablespace ise bir veya daha fazla veri dosyasına (data file) sahip olabilir. Tablespace toplam kapasitesi, sahip olduğu data fileların toplam kapasitesine eşittir. Tablespace toplam kapasitesi ise veritabanının toplam kapasitesini belirler.

Veri blokları, Oracle veritabanında verinin saklandığı en küçük yapıdır. Bir veri bloğu, fiziksel veritabanı alanında belirli sayıdaki byte’a karşılık gelir.

Şemalar ve Şema Nesneleri

Şema, veritabanı nesnelerinin oluşturduğu topluluktur. Bir şemanın sahibi bir veritabanı kulanıcısıdır ve bu şema o kullanıcıyla aynı isme sahiptir. Şema nesneleri direk olarak veriyle bağlantılı olan mantıksal yapılardır. Şema nesneleri,  tablolar , viewler, indeksler, clusterlar, procedure, fonksiyonlar, ve packagelardan oluşur.

Tablolar, veritabanındaki en temel veri saklama birimidir. Veritabanı tabloları, kullanıcılar tarafından ulaşılabilecek tüm veriyi bulundurur. Tablolarda veri sorgulanabilir, değiştirilebilir, silinebilir ve yeni veri girilebilir.

Viewler, saklanmış bir sorgu olarak da değerlendirilebilir. Tablo veya viewdeki verinin özelleştirilmiş gösterim şeklidir. Viewler veritabanı üzerinde kendi tanımlarının kapladığı alan haricinde fiziksel olarak yer kaplamazlar. İstenilen alanların alınmasıyla oluşturulan sanal bir tablodur. Viewler daha çok tablo güvenliğini arttırmak için vardır. Belirlenen satır ve sütunlara erişim engellenerek sağlanır.

Indexler, verilere erişim hızını arttırmak için yaratılırlar. Indeksleri, kitapların içindekiler kısmı gibi düşünebiliriz. Tüm verilerin taranmasına gerek kalmadan belli bir alana yoğunlaşılarak istenilen bilgi elde edilir.

Clusterlar, aynı anda sorgulanan birden fazla tablonun bir arada kaydedilmesine denir. Bu yapı, beraber sorgulanan tablolarda hız kazanmak için çok önemlidir.

İyi Çalışmalar

Hazal Çıplak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s