Parfümün Dansı

 

     “Parfümün Dansı”. Herkese birşeyler katacağını düşündüğüm bu kitabı biraz tanıtmak istiyorum size.

Tom Robbins’in postmodern tarzda yazdığı ve Ayrıntı Yayınlarının Edebiyat Dizisinden çıkmış olan bir kitap Parfümün Dansı. Çocukluk yıllarınızdan anımsadığımız masalsı anlatımı oldukça etkileyici. Ölümden kaçan Kral Alobar ve Kudranın hikayesi anlatılıyor kitapta. Onlar ölümden kaçarken, siz de bu dünyadan kaçıyorsunuz. Bu hikayede bir de Pan adında bir tanrı var ki ondan öğrenilecek çok şey var.

Yazımda kitabın konusundan çok fazla bahsetmek istemiyorum. Bunu merak edenleriniz http://tr.wikipedia.org/wiki/Parf%C3%BCm%C3%BCn_Dans%C4%B1 linkinden okuyabilirler. Yazım kitapta geçen cümlelerden oluşacak.

“Ölüm sabırsız ve düşüncesiz davranıyor.. Benim içimde bir heves var, kendim olma hevesi.. canım istediğinde ölmek.” diyor Alobar kim söylemz ki zaman zaman bu cümleyi . Kendinizden bişeyler bulmanın zor olmadığını söylemiştim.

“Bilerek yavanı, sıradanı, güvenliyi kucaklayan, bunu sırf hayal kırıklığının getireceği acıdan kurtulmak için yapan bir insanı, nasıl bağrına basabilirsin..” çoğumuz okuduğumuzda bu cümlede kendimizi görmüşüzdür. Hayallerimizden vazgeçip toplumun bize olmamızı istediği sıradan kişiler olmuşuzdur. Bağra basılmaya değer insanın kim olduğunu sorgulamamıza neden oluyor.

“Eğer arzu ıstırabı getiriyorsa, belki akıllıca arzu etmediğimizdendir ya da arzu ettiğimiz şeyi ustaca elde etmesini bilmediğimizden. Kafalarımızı dua seccadelerine gömüp saklayacağımız yerde, tahriklere karşı çevremizde duvarlar öreceğimiz yerde, arzularımızı doyurma konusunda ustalaşsak daha iyi değil mi? Selamet denilen şey zayıflar içindir. Benim inancım bu. Ben hayat istiyorum. Hayatın da tümünü istiyorum. Sefalatini de, harikuladeliğini de. Eğer tanrılar zevkten vergi istiyorlarsa öderim. Ama her seferinde itiraz eder karşı çıkarım.. En güzel şeylerin, bu dünyada sırf bizi denemek için, büyük ödülü almamızı zorlaştırmak için getirildiğine inanmıyorum. Hayatı bu kılığa sokmak insanlara da, tanrılara da yakışmaz.” Alobar’ın bu söyledikleri üzerine yorum yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum (!)

“Hayatım kocaman bir serüven, bir ihtimalin araştırılması, bir oyunun icadı, bir oyunun oynanması oldu. Yalnız sağ kalmaya uğraşmak değildi. Ama şimdi gideceğime üzülmüyorum. Zaten zaman da, yaşamak için en iyi zaman değil.” Alobar yüz yıllarca yaşıyor ve bu zamanlara yaklaştıkça söylüyor bu cümleleri. İçinizden biri nedenini merak ediyorsa okumalı

Kitabı okudukça hayata bu dünyaya bir kere gelindiğini ve bu dünyayı yaşamak için tek bir şansımız olduğunu farkediyoruz. Okumalı ve yaşamalısınız diyorum.

Teşekkürler

Hazal Çıplak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s