InstallScript (3)

Olay İşleyicileri

Bu yazımda, InstallScript’de sıkça karşımıza çıkacak olan Event Handlers dan bahsedecağim. Event Handlers İşlem Yorumlayıcıları ya da Olay Yorumlayıcıları olarak çevireceğim. Olay Yorumlayıcıları, InstallScript’le yazılmış bir programın belirli bir düzen içinde çalışmasını sağlar, yükleme talimatlarını yürütmek için gereklidir. Örneğin, yüklemenin başlarında Begin denilen işleyici OnBegin adı verilen Olay yorumlayıcısını tetikler. Bu şekilde Begin komutu devreye girdiğinde nasıl programın nasıl yürütüleceği belirlenmiş olur. Diğer işleyiciler, diğer İşlem Yorumlayıcılarını tetiklerOlay Yorumlayıcıları uygulama yükleme işini gerçekleştirmiş olurlar.

InstallShield birkaç tip Olay Yorumlayıcıları tanımlar:

  • Global Event Handlers (Global Olay İşleyicileri)
  • Feature Event Handlers (Özelllik Olay İşleyicileri)
  • Miscellaneous Event Handlers (Çeşitli Olay İşleyicileri)
  • Advanced Event Handlers (Gelişmiş Olay İşleyicileri)

Bir InstallScript projesi oluşturdumuzda, InstallShield varsayılan Global Olay Yorumlayıcıları dizisini oluşturur. Aynı şekilde, projenize yeni özellikler eklediğinizde Installshield bu özellikler için yeni Olay Yorumlayıcıları oluşturur. Ayrıca Olay Yorumlayıcılarını öznelleştirebilirsiniz.

Olay İşleyicileri sırası

Global ve Özellik olay İşleyicileri, kurulum tipine bağlı olarak (normal kurulum, bakım kurulumu, yönetimsel kurulum ya da parça kurulumu) her zaman belirli bir düzene sahiptir. Aşağıda bunları görebiliriz.

İlk Kurulum:OnBegin, OnCCPSearch, OnAppSearch, OnFirstUIBefore, OnGeneratedMSIScript, OnMoving, özellik kurulum olayları, OnInstallFilesActionBefore, OnInstallFilesActionAfter, özellik kurulum olayları, OnMoved, OnGeneratedMSIScript, OnFirstUIAfter, OnEnd.

Sürdürme Kurulumu:OnResumeUIAfter, OnResumeUIBefore.

Bakım Kurulumu: OnBegin, OnMaintUIBefore, OnGeneratingMSIScript, OnMoving, özellik kurulum ve kaldırma olayları, OnInstallFilesActionBefore, OnInstallFilesActionAfter, özellik kurulum ve kaldırma olayları, OnMoved, OnGeneratedMSIScript, OnMaintUIAfter, OnEnd.

Parça Kurulumu: OnPatchUIBefore, OnGeneratingMSIScript, OnMoving, özellik kurulum ve kaldırma olayları, OnInstallFilesActionBefore, OnInstallFilesActionAfter, özellik kurulum ve kaldırma olayları, OnMoved, OnGeneratedMSIScript, OnPatchUIAfter.

Hazal Çıplak

Reklamlar

One thought on “InstallScript (3)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s