Çift Monitör Kullanımı

Neden?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, çift monitör kullanmak gerçekten alışkanlık yaratıyor. Eğer geçici bir süre içinse denemeyin derim  çünkü tek monitore dönüşte sıkılma ihtimaliniz yüksek.  Çitf monitör ciddi anlamda rahatlık sağlıyor. Kendimden bir örnek vereyim, bir programin nasıl kullanılacağı üzerine araştımalar yapıyorsunuz , video üzerinden anlatımını izliyorsunuz. Diğer monitörde direkt uygulamaya geçebilirsiniz videoyu izleyerek. Pencerelerin arka plana geçmesi gibi bir derdiniz olmayacak;)

Nasıl?

Çift monitör kullanmak için bilgisayarımızda olması gereken bazı özellikler var. Ekran kartlı çift monitör çıkışlı olmalıdır. Şayet bilgisayarınızda bu özellik yoksa yeni bir çift çıkışlı ekran kartı alabilirsiniz. Bunlardan ayrı olarak, benim dizüstü bilgisayarım var  sadece ek bir monitör daha kullanmak istiyorum diyorsanız işiniz daha kolay. Ekran kartı çıkışına (çıkışlarına) monitörümüzü (monitörleimizi) bağlıyoruz . Şimdi de masaüstüne gelip sağa tıllıyoruz ve ekran çözünürlüğünü (Sreen resolution) seçiyoruz.  Aşağıdaki ekran çıkıyor karşımıza. Burada daire içine alınmış  yerde ekran genişlet (Extend these displays) seçeneğine gelip tamam diyoruz ve çift monitor kullanıma hazır. Resimde gördüğünüz monitorlerin üzerine imleci getirdiğinizde hangisiniz birincil, hangisinin ikincil monitör olarak seçildiğini görebilirsiniz ve yandaki butonlardan istediğiniz biçimde ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Pencereleri sürükleyerek iki monitörüde rahatlıkla kullanabiliriz.

Hazal Çıplak

Reklamlar

3 thoughts on “Çift Monitör Kullanımı

  1. Murat CAN dedi ki:

    Gerçekten de bir ekrana çok pencere sığdırmakta zorlanan insanlar için çok güze bir özellik. Alışmakta biraz zorlanıyor insan ama alıştıktan sonra büyük bir rahatlık sağlıyor.

  2. […] dedim ki yeni bilgisarımda iki monitör alacağım kesinlikle. Peki böyle bi şey mümkün mü? Mümkünmüş. Fakat şu an yeni bilgisayar almam için gerekli bütçem denk değil. Peki n’apacağım? […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s