InstallShield

Nedir? Ne işe yarar?

InstallShield kurulum paketleri üretmek için kullanılan bir yazılım türüdür. Daha çok Microsoft Windows masaüstüne ve sunucu platformlarına yazılım  yüklemek için kullanılır. Ayrıca yazılım uygulamaları ve çeşitli taşınabilir ve mobil aygıtlarda paketleri yönetmek için de kullanılabilir. Yeni yazılım yüklemek için güvenli bir yoldur ve kullanımı oldukça kolaydır.  InstallShield sayesinde bilgisayarınıza yeni bir program yüklerken sizin yapacağınız tek şey ‘Next’ butonuna basmaktır. Güvenle kaldırma da ya da zararlı yazılımları kaldırmak için de InstallShield kullanılır. En son sürümü olan InstallShield 2011, Ağustos 2010 da yayınlanmıştır. Öncelikle InstallShield indirmek için  http://installshield-professional.en.softonic.com/ linkini kullanabilirsiniz.

Sürümleri:

 • InstallShield 12
 • InstallShield 2008
 • InstallShield 2009
 • InstallShield 2010
 • InstallShield 2011

Nasıl kullanılır?

Kullanımını en basit haliyle açıklamaya çalışacağım.

 • InstallShield ‘i açarken karşımıza bu ekran çıkacak. Next butonuna basıyoruz.
 • Şimdi karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor. Yeni bir proje oluşturmak için kırmızı daire içine alınmış yere tıklıyoruz.
 • Project Name bölümüne projemizin adını girip Basic MS Project’i seçip OK’i seçiyoruz.
 • İşte projemizi şekillendireceğimiz ekran. Burada sol alt köşede ilk sırada bulunan Application Information kısmına tıklıyoruz.

  • Application Information ekranını kendinize uygun şekilde doldurabilirsiniz. Application version kısmını değiştirmemenizi öneririm 😉 Kırmızı daire içine alındığı üzre sağ alt köşedeki oka tıklıyoruz. Ya da soldan sağa doğru kendiniz de ilerleyebilirsiniz.

 • Installation Requirements kısmında setup programınızın hangi işletim sistemlerinde çalışacağına, projenizi kurarken listedeki herhangi bir yazılımın yüklenip yüklenmeyeceğine karar verebilirsiniz.

 • Installation Architecture bölümünü daha gelişmiş projelerde kullanacağız. Şimdi Application File penceresinde aşağıda kırmızı okla gösterilen yere proje ismimizi tekrar giriyoruz. Daha sonra sağ alt köşedeki Add Files butonundan ya da solda kırmızı daire içine alınan Files and Folders kısmından projemizin içine dosyalarımızı yüklüyoruz. Dosyaları C:\InstallShield 2010 Projects\Projem\Product Configuration 1\Release 1\DiskImages\DISK1 içinde görebiliriz. 
 • Files and Folders’ı seçtiğimizde aşağıdaki pencere çıkar karşımıza. İncelediğimizde dosyaların yerini ve dosyaların nasıl yüklendiğini görebiliriz.

 • Application Shortcuts penceresinde projemiz için kısayol oluşturabiliyoruz. Sol’daki kırmızı daire içine alınan yere tıklıyoruz ve kısayolun nerede olacağına karar veriyoruz. 
 • (Application Registry kısmını geçiyoruz)
 • Installation Interview penceresinde bulunan seçenekleri istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Ben altı çizili olan şekilde yaptım seçimimi. En son bölümü yes olarak işaretlediğimizde Browse butonuna basıyoruz ve…

..karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor. Aşağıda seçildiği gibi devam ediyoruz.

 • Installation Localization’a geçiyoruz. Burada ok ile işaret edilen yerde setup programımızda bulunmasını istediğimiz dilleri seçiyoruz.

 • Son olarak Build Installation da hazırladığımız projeyi derliyoruz. Burada Single Executable bölümünü seçmeye dikkat! Kaydediyoruz ve alttaki butona tıklıyoruz. Projemiz hazırJ  C:\InstallShield 2010 Projects\Projem\Product Configuration 1\Release 1\DiskImages\DISK1 içinde bulabilirsiniz setup.exe dosyasını. Kurmayı bile deneyebilirsiniz;) 

Evet hepsi bu kadar değil. InstallShield de yapılabilecek ve yapılması gereken daha birçok özellik var.  İlerleyen zamanlarda daha ayrıntılı olarak tekrar inceleyeceğiz…

Hazal Çıplak

Reklamlar

6 thoughts on “InstallShield

 1. Murat CAN dedi ki:

  Çok güzel bir referans kaynak hazırlamışsın. Ellerine sağlık…

 2. Deniz dedi ki:

  Paylaşımınız için çok teşekkür ederim güzel bir konu olmuş ama birkaç şey danışmak istiyorum.Öncelikle Tezimi delphide tamamladım ve setup oluşturmak için Installshield 2011 programını kurdum.Anlattığınız işlemleri adım adım takip ettim ve birkaç sorunla karşılaştım birincisi setup oluşturduktan sonra kurulum kurulum exesi C:\InstallShield 2011 Projects\(program adı)\PROJECT_ASSISTANT\SINGLE_EXE_IMAGE\DiskImages\DISK1
  şeklinde garip bir uzantının içinde yer alıyor bunu istediğimiz uzantıya yollayabilir miyiz ?
  İkincisi ise kurulum esnasında programın hangi uzantıya kurulmasını istiyorsak bunu seçebileceğimiz menüyü nereden aktif edebiliriz ?

  • Anonim dedi ki:

   general Information alanında ki “INSTALLDIR” alanında da “Files and Folders” alanındaki “INSTALL” dizinidir. bu alana yazılacak dizine uygulama eklenir.

 3. tuba dedi ki:

  yıl 2013 acaba bu bilgiler hala gecerlimi yani son sürümü falan cıktımı??

  • hazalll dedi ki:

   2012 sürümü mevcut şu an da. ama artık installshield üzerinde çalışmadığımdan, ayrılı olarak cevap veremeyeceğim. Genel hatlarıyla geçerli olduğu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s